Главная страница

 

ДОМ
ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ

Информатика и программирование
Информационные технологии
Компьютерные сети
Информационная безопасность
Как заработать в сети Интернет
Информатика и программирование
Операційна система Windows
Текстовий редактор Word
Редактор електронних таблиць Excel
Мова програмування Pascal
Язык программирования Pascal

Теоретичний матеріал за темами:

1.              Загальні вказівки

2.              Програмування лінійних структур, обчислення арифметичних виразів

3.              Програмування розгалужених обчислюваньних процесів

4.              Програмування циклічних обчислювальних процесів

5.              Обробка текстових даних

6.              Використання типу Record

7. Використання підпрограм

8. Організація модулів

9. Робота з файлами

10. Використання динамічних змінних

  return_links(); ?>

Copyright © Евгений Литвиненко, 2007
Использование без разрешения автора запрещено

Організація модулів

 

Модуль — це оформлена за деякими правилами сукупність визначень типів, констант, змінних та підпрограм. Спочатку складається текст модуля, потім він компілюється і записується на диск у вигляді tpu-файла. Такий файл неможливо викона­ти, як самостійну програму. Його використовують, як допоміжний файл у процесі розробки головної програми.
Виділяють два напрямки вживання модулів. Перший – зв’язаний з формуванням бібліотек під­програм повністю готових до роботи. Це зручно в рамках будь-якої технології програмування. Достатньо підключити модуль до програми і можна використовувати його елементи в цій програмі.
Другий напрямок - конструювання програм великого розміру. В зв'язку з сегментною організацією пам'яті персональних ЕОМ існують обмеження на розмір програми (не більше як 64К). Очевидно, що цього замало для розв'язання реальних виробничих задач.
Для виконання програми на Pascal в оперативній пам'яті комп’ютера виділяється місце після пам'яті зайнятої системними програмами MS-DOS. Вся доступна пам'ять розподіляється на сегменти, в кожному з яких розміщується певна інфор­мація. В кодовому сегменті розміщена головна про­грама зі своїми підпрограмами. Всі дані, описані в головній програмі, займають окремий сегмент да­них. Кожен з модулів, що підключається, також займає один сегмент (незалежно від того, чи є цe модуль системної бібліотеки Turbo.tpl чи особистої біб­ліотеки).
На етапі проектування великої програми треба розподілити всі підпрограми між головною програмою та модулями. Частіше в модуль об’єднують логічно зв'язані підпрограми, наприклад, всі додаткові процедури та функції для роботи з рядками.
Структура модуля:

Unitім'я; {заголовок модуля}
Interface
   Інтерфейсна частина
Implementation
   Тексти підпрограм
Begin                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Блок ініціалізації модуля
End.

Ім'я модуля вибирається довільно, але воно по­винно бути унікальним. Зразу після заголовка розміщують слово Interface. В інтерфейсній частині модуля розміщують оператор Uses, оператори описування глобальних типів, констант, змінних, які будуть передані в програму при підключенні модуля. Також, записують заголовки всіх підпрограм, які входять до модулю.
У розділі Implementation приводяться тексти всіх підпрограм у тій послідовності, в якій вони були описані в розділі Interface. В заголовках підпрограм можна не вказувати списки параметрів. Перед підпрограмами можуть бути описані локальні типи та змінні для свого блоку ініціалізації.
В блок ініціалізації звичайно включають операто­ри визначення початкових значень, відкриття файлів, перевірки їх наявності тощо. Цей блок може бути пустим, у такому разі не пишуть слово Begin.
Оператори з блоків ініціалізації всіх модулів вико­нуються на початку роботи головної програми.
Приклад. Використання функції для обчислення ступеня.
Модуль:

Unit Math;
Interface
 Function Step(a:real; b:real):real;
Implementation
    Function Step:real;
      Begin
        If a<=0 then
         Begin
                    Writeln( 'перевірте дані');
Halt(0);
                  End;
                 If b=0 then Step:=1   else Step:=exp(b*ln(a));
              End;
Begin
         End.

         Програма:

         Uses Math;
Var x,y,z : Real ;
Begin
  Readln(x:y);  
 Z:=Step(x,y)+Step(y,x);
  Writeln(x,y,z);

End.
Copyright © Eugene, 2007
e-mail: webmaster@ITDom.info
Rambler's Top100 Рейтинг@Mail.ru